PSD2: Az elektronikus fizetések alapjainak megteremtése
Az (EU) 2015/2366 irányelv (a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló felülvizsgált irányelv, PSD2) megteremti az Európai Unión (EU) belüli elektronikus fizetések integráltabb belső piaca továbbfejlesztésének jogi alapját. A PSD2 erős versenyhelyzetet teremtett a pénzügyi szektor tagjai között, de erősítette a fogyasztóvédelmet és biztonságosabb fizetést is indukált.
A PSD2 irányelv reagált a kor kihívásaira és arra kötelezte az európai pénzintézetet, hogy hozzanak létre szabvány szerinti, nyílt hozzáférést biztosító API-t, amelynek segítségével külső szolgáltatók is hozzáférhetnek a banki ügyfél adataihoz, illetve pénzforgalmi tranzakciókat indíthatnak. Megteremtették a nyílt bankolást, létrehozták a harmadik feles szolgáltatók piacát támogatva a fintech szektor organikus fejlődését, pontosították a kárfelelősséget, bevezették az erős ügyfél-hitelesítést, és szabályozták a teljesítési időket, valamint a díjakat és költségeket.
A PSD2 irányelv a következőkkel kapcsolatban határoz meg szabályokat:
- a pénzforgalmi intézményeket érintő engedélyezési rendszer, ideértve a számlainformációk összesítését és megbízásos online átutalásokat kínáló pénzforgalmi intézményeket („nyílt bankolás”);
- a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó feltételek átláthatósága és az azokkal kapcsolatos tájékoztatási követelmények (ideértve a díjakat);
- a pénzforgalmi szolgáltatásokat igénybe vevők és szolgáltatók jogai és kötelezettségei;
- szigorú biztonsági követelmények az elektronikus fizetésekre, valamint a fogyasztók pénzügyi adatainak védelmére vonatkozóan, biztosítva a biztonságos azonosítást és a csalás kockázatának csökkentését.
A PSD2 kapcsán megjelent új szolgáltatók, a harmadik feles szolgáltatók:
( 1 ) AISP (számlainformációs szolgáltató)
Az ügyfél felhatalmazásával hozzáfér az ügyfél számla adataihoz és az ügyfél számára specializált és optimalizált további pénzügyi lehetőségeket, megoldásokat kínál (más bankok, pénzügyi szektor tagjai, vagy akár biztosítók, online felületek által nyújtott szolgáltatások feltérképezésével).
( 2 ) PISP (fizetéskezdeményezési szolgáltató)
Az ügyfél felhatalmazása alapján hozzáfér az ügyfél számla adataihoz és fizetést kezdeményezhet a számlájáról.