A MiCA és a DORA szabályozás bemutatása
A MiCA és a DORA szabályozás is hiánypótló és fontos lépés volt az EU részéről, amelyek célja a befektetők védelme mellett a bizalom megőrzése és a biztonság fenntartása a digitalizáció és az információs kommunikációs szektoron belül.
A MiCA (Markets in Crypto-Assets) egy európai uniós szintű jogi keret a digitális pénzügyi ágazattal kapcsolatban, amely révén az EU egy szabályozási keretet hozott létre a kriptoeszközökre, a kriptoeszköz-kibocsátókra és a kriptoeszköz-szolgáltatókra vonatkozóan.
A szabályozási keret célja, hogy védelmet biztosítson a befektetőknek, elősegítse a pénzügyi stabilitás megőrzését, ugyanakkor lehetővé tegye az innovációt és növelje a kriptoeszköz-ágazat vonzerejét.
A MiCA azáltal védi a befektetőket, hogy növeli az átláthatóságot, átfogó keretet hozott létre a kibocsátók és a szolgáltatók számára, beleértve a pénzmosás elleni szabályoknak való megfelelést is. Az új szabályok a haszontokenek, az eszközalapú tokenek és az úgynevezett „stabil kriptopénzek” kibocsátóira vonatkoznak. A szabályozás kiterjed továbbá a szolgáltatókra, például a kereskedési helyszínekre, és azokra a pénztárcákra, ahol kriptoeszközöket tartanak.
A DORA (Digital Operational Resilience Act) révén az Európai Unió rendelet formájában harmonizált szabályozási keretet hozott létre, amely megerősíti a pénzügyi szervezetek információs és kommunikációs technológiai (IKT) biztonságát.
A Rendelet az egységes kiberbiztonsági előírásokat öt fő területen szabályozza:
- Vezető testületek, vezetők irányítási követelményei
- IKT kockázatkezelés követelményei
- Digitális működési reziliencia tesztelés
- Külső szolgáltatók kockázatainak kezelése, szerződések és felügyelet
- Információmegosztás